WMACI2019 8. World Masters Athletics Championships Indoor
TORUŃ (POL), March 24-30, 2019
Refresh OFF
Last Changes: 2019-03-29 14:26:00
K10000W_55 1 1 0
Info: BEFORE LIVE FINISHED Choose the competition then the category

60 200 400 800 1500 3000 60H 3000W 4x200 HJ PV LJ TJ SP WT DT HT JT 8kmCR 10km HMAR 10kmW PENT 60H_Pen HJ_Pen SP_Pen LJ_Pen 800_Pen

60 200 400 800 1500 3000 60H 3000W 4x200 HJ PV LJ TJ SP WT DT HT JT 6kmCR 8kmCR 10kmW PENT 60H_Pen LJ_Pen SP_Pen HJ_Pen 1000_Pen
  10kmW    W35-50   W55+   T_W35   T_W40   T_W45   T_W50   T_W55   T_W60   T_W65   T_W70   T_W75 

DAY 1
2019-03-24
DAY 2
2019-03-25
DAY 3
2019-03-26
DAY 4
2019-03-27
DAY 5
2019-03-28
DAY 6
2019-03-29
DAY 7
2019-03-30
MEDAL
TABLE

08:00  60 m Hurdles W65+ Pentathlon  [H]
08:35  60 m Hurdles M70  [1st]
08:35  Triple Jump M45 
08:35  High Jump W65+ Pentathlon 
08:50  60 m Hurdles M65  [1st]
09:00  Discus Throw W50 (1) 
09:00  10 km Walk W55+  [H]
09:00  Shot Put M60 (5) 
09:00  Hammer Throw W90 (2) 
09:00  Hammer Throw W85 (2) 
09:00  Hammer Throw W80 (2) 
09:05  60 m Hurdles M60  [1st]
09:25  60 m Hurdles W55-60 Pentathlon  [H]
09:45  60 m Hurdles M55  [1st]
10:05  60 m Hurdles M50  [1st]
10:15  Discus Throw W45 (1) 
10:15  Hammer Throw W75 (2) 
10:15  High Jump W55-60 Pentathlon 
10:25  60 m Hurdles M45  [1st]
10:30  Shot Put W65+ (3/2) Pentathlon 
10:45  60 m Hurdles M40  [1st]
10:45  Hammer Throw W70 (3) 
10:45  10 km Walk W35-50  [H]
10:46  10 km Walk TEAM W35  [H]
10:47  10 km Walk TEAM W40  [H]
10:48  10 km Walk TEAM W45  [H]
10:49  10 km Walk TEAM W50  [H]
10:50  10 km Walk TEAM W55  [H]
10:51  10 km Walk TEAM W60  [H]
10:52  10 km Walk TEAM W65  [H]
10:53  10 km Walk TEAM W70  [H]
10:54  10 km Walk TEAM W75  [H]
10:55  60 m Hurdles W45-50 Pentathlon  [H]
11:00  Shot Put M55 (6) 
11:20  60 m Hurdles M35  [1st]
11:20  Discus Throw W35 (1) 
11:20  Discus Throw W40 (1) 
11:28  200 m W80  [1st]
11:30  Pole Vault M85 
11:30  Pole Vault M80 
11:36  200 m W65  [1st]
11:48  200 m W60  [1st]
12:00  Shot Put W55-60 (3) Pentathlon 
12:00  High Jump W45-50 Pentathlon 
12:12  200 m W50  [SF]
12:15  Hammer Throw W65 (3) 
12:15  10 km Walk M70+  [H]
12:15  Long Jump W65+ Pentathlon 
12:16  10 km Walk TEAM M70  [H]
12:17  10 km Walk TEAM M75  [H]
12:20  60 m Hurdles W35-40 Pentathlon  [H]
12:40  200 m W45  [SF]
12:52  200 m W40  [SF]
13:04  200 m W35  [SF]
13:20  200 m M80  [1st]
13:20  Hammer Throw M85 (3) 
13:20  Hammer Throw M90 (3) 
13:30  Pole Vault M75 
13:30  Hammer Throw W55 (3) 
13:32  200 m M75  [1st]
13:40  200 m M70  [SF]
13:45  10 km Walk M55-65  [H]
13:46  10 km Walk TEAM M55  [H]
13:47  10 km Walk TEAM M60  [H]
13:48  10 km Walk TEAM M65  [H]
13:50  Long Jump W55-60 Pentathlon 
13:52  800 m W65+ Pentathlon  [H]
13:57  High Jump W35-40 Pentathlon 
14:00  Shot Put W45-50 (4/3) Pentathlon 
14:05  Pentathlon W65+ 
14:07  200 m M65  [SF]
14:19  200 m M60  [SF]
14:30  Hammer Throw M80 (3) 
14:31  200 m M55  [SF]
14:43  200 m M50  [SF]
14:45  Hammer Throw M75 (4) 
14:55  200 m M45  [SF]
15:00  Pole Vault M70 
15:00  Hammer Throw W60 (3) 
15:07  200 m M40  [SF]
15:15  10 km Walk M35-50  [H]
15:16  10 km Walk TEAM M35  [H]
15:17  10 km Walk TEAM M40  [H]
15:18  10 km Walk TEAM M45  [H]
15:19  200 m M35  [SF]
15:19  10 km Walk TEAM M50  [H]
15:28  Long Jump W45-50 Pentathlon 
15:35  Hammer Throw W60 (3) 
15:38  800 m W55-60 Pentathlon  [H]
15:45  Shot Put W35-40 (4) Pentathlon 
15:48  Pentathlon W55-60 
15:50  1500 m M65  [1st]
16:10  1500 m M60  [1st]
16:30  1500 m M55  [1st]
16:50  1500 m M50  [1st]
16:50  Pole Vault M65 
17:20  800 m W45-50 Pentathlon  [H]
17:25  Long Jump W35-40 Pentathlon 
17:34  Pentathlon W45-50 
17:35  1500 m M45  [1st]
18:00  1500 m M40  [1st]
18:15  Triple Jump M40 
18:25  1500 m M35  [1st]
19:08  800 m W35-40 Pentathlon  [H]
19:08  Pentathlon W35-40 
19:10  60 m Hurdles M85  [F]
19:15  60 m Hurdles M80  [F]
19:20  60 m Hurdles M75  [F]
19:25  60 m Hurdles M70  [F]
19:30  60 m Hurdles M65  [F]
19:35  60 m Hurdles M60  [F]
19:40  60 m Hurdles M55  [F]
19:45  60 m Hurdles M50  [F]
19:50  60 m Hurdles M45  [F]
19:51  Triple Jump M35 
19:55  60 m Hurdles M40  [F]
20:00  60 m Hurdles M35  [F]
20:05  200 m M90+  [F]
20:10  200 m M85  [F]
20:15  200 m M80  [F]
20:19  200 m M75  [F]
20:23  200 m M70  [F]
20:27  200 m M65  [F]
20:31  200 m M60  [F]
20:35  200 m M55  [F]
20:39  200 m M50  [F]
20:43  200 m M45  [F]
20:47  200 m M40  [F]
20:51  200 m M35  [F]
20:56  200 m W85+  [F]
21:01  200 m W80  [F]
21:05  200 m W75  [F]
21:09  200 m W70  [F]
21:13  200 m W65  [F]
21:17  200 m W60  [F]
21:21  200 m W55  [F]
21:25  200 m W50  [F]
21:29  200 m W45  [F]
21:33  200 m W40  [F]
21:37  200 m W35  [F]
EVENT RECORDS
WMA R (55) 49:15 Lynette Ventris AUS Perth, AUS 2012-08-19
WMA R (60) 53:26 Lynette Ventris AUS Malaga, ESP 2018-09-10
WMA R (65) 55:32 Brenda Riley AUS Melbourne, AUS 2005-11-13
WMA R (70) 1:00:18 Britta Tibbling SWE Verona, ITA 1988-06-02
WMA R (75) 1:07:46 Britta Tibbling SWE Miyazaki, JPN 1993-10-11
WMA R (80) 1:14:12 Aina Engberg SWE ?rhus, DEN 2004-07-29
WMA R (85) 1:18:06 Aina Engberg SWE Tibro, SWE 2008-09-20
WMA R (90) 1:25.28 Heather Lee AUS Perth, AUS 2018-04-29
 
 Heat 1  Summary

Last Changes: 2019-03-29 14:26:00
10 km Walk W55+ Heat 1 START: 2019-03-29 09:00 STARTED: 08:59:58
Pos Lane Bib Athlete Category Club/Country Mark Rank
1 40 1114 MONMESSIN Marie Astrid W60 France (FRA) 54:39 1
2 58 2411 LUCAFERRO Manuela W55 Italy (ITA) 59:58 1
3 31 643 GARCIA FRONTONS Carmen W55 Spain (ESP) 1:00:39 2
4 22 1408 MIDDLETON Helen W55 Great Britain and Northern Ireland (GBR) 1:01:59 3
5 13 103 WEEKES Anne W55 Australia (AUS) 1:02:38 SB 4
6 54 672 GUERRERO MONTES Isabel W55 Spain (ESP) 1:02:49 5
7 41 442 MALKOVA Anna W55 Czech Republic (CZE) 1:02:53 6
8 8 540 ALVAREZ ORDAS P. Aurora W65 Spain (ESP) 1:03:19 SB 1
9 62 4246 MARTINO Marianne W65 United States of America (USA) 1:03:35 2
10 53 42 CARR Heather W65 Australia (AUS) 1:03:47 SB 3
11 39 346 KWAN Siu Yin W60 Hong Kong, China (HKG) 1:03:52 2
12 20 342 CHOI Kin Yung W60 Hong Kong, China (HKG) 1:04:11 3
13 56 1013 BROCHOT Edith W65 France (FRA) 1:04:21 SB 4
14 11 2657 ZURAVLOVA Rita W65 Latvia (LAT) 1:04:50 SB 5
15 46 732 NOELL GUARDIOLA Ma.Angeles W55 Spain (ESP) 1:05:29 7
16 42 304 PATTEN Nancy W60 Canada (CAN) 1:05:35 4
17 14 2345 COMBA Giuseppina W60 Italy (ITA) 1:05:37 5
18 26 4105 TYSHKO Antonina W70 Ukraine (UKR) 1:05:52 SB 1
19 4 2870 WILSON Jacqueline W70 New Zealand (NZL) 1:06:07 SB 2
20 30 340 CHENG Ip Ming W60 Hong Kong, China (HKG) 1:06:16 6
21 29 998 BERTHON Corinne W60 France (FRA) 1:06:45 7
22 27 1667 GERHARD Marianne W65 Germany (GER) 1:06:55 SB 6
23 25 982 AZAM Chantal W65 France (FRA) 1:07:38 SB 7
24 32 695 LOPEZ ALMOROX Azucena W60 Spain (ESP) 1:09:28 SB 8
25 35 4060 KOZLOVA Halyna W60 Ukraine (UKR) 1:10:24 9
26 45 1103 MAGGIORE Yvonne W60 France (FRA) 1:10:45 10
27 44 977 ANXIONNAT Claudine W65 France (FRA) 1:10:57 8
28 47 997 BERNIER Janine W70 France (FRA) 1:11:10 SB 3
29 59 2362 DEL PINTO Rita W70 Italy (ITA) 1:11:13 4
30 12 2645 SAULITE Dace W55 Latvia (LAT) 1:12:05 8
31 34 1767 KLINK Ursula W70 Germany (GER) 1:12:42 5
32 61 341 CHENG Lai Yu W55 Hong Kong, China (HKG) 1:13:04 9
33 60 348 LEE Min Yee Michelle W55 Hong Kong, China (HKG) 1:14:47 10
34 1 534 ADAN Maria Pilar W65 Spain (ESP) 1:15:33 9
35 49 566 BRIZ Maria Jose W65 Spain (ESP) 1:16:05 10
36 3 4180 FRABLE Kathleen W70 United States of America (USA) 1:16:29 6
37 52 1101 LOYER Suzanne W70 France (FRA) 1:16:53 7
38 50 85 PURCELL Joan W75 Australia (AUS) 1:17:08 SB 1
39 33 1879 NEIDEL Heidrun W70 Germany (GER) 1:17:21 8
40 37 1991 THEUNISSEN Gisela W75 Germany (GER) 1:18:00 2
41 15 4186 GEER Panseluta W70 United States of America (USA) 1:19:51 9
42 43 2607 GRINBERTE Vera W75 Latvia (LAT) 1:19:58 3
43 24 1666 GENSEL Petra W55 Germany (GER) 1:20:12 11
44 18 2714 RODRIGUEZ GONZALEZ Gloria W70 Mexico (MEX) 1:22:00 SB 10
45 5 1717 HERRENDOERFER Ursula W75 Germany (GER) 1:22:11 4
46 6 1862 MOLTER Margarete W70 Germany (GER) 1:22:28 11
47 17 1638 DRÄGER Helga W75 Germany (GER) 1:23:23 5
48 28 88 SCHICKERT Lynne W75 Australia (AUS) 1:25:20 6
49 9 706 MARTIN DE LAS HERAS Ana W60 Spain (ESP) 1:28:55 SB 11
50 51 2709 CAMPOS BERNAL Esperanza W60 Mexico (MEX) 1:30:39 SB 12
51 10 2653 VELTA Bruce W75 Latvia (LAT) 1:30:55 7
52 23 2712 PEÑA VAZQUEZ Rita W75 Mexico (MEX) 1:36:16 SB 8
2 3849 SCHEEPERS Celeste W55 South Africa (RSA) DQ 230p7c
7 2606 GRIGORJEVA Vaira W65 Latvia (LAT) DQ 230p7c
21 889 KIVISTÖ Hannele W75 Finland (FIN) DQ 230p7c
38 2710 GARCIA MORALES Ma De Jesus W60 Mexico (MEX) DQ 230p7c
48 2623 LIEPA Inta W70 Latvia (LAT) DQ 230p7c
16 1644 ELBING Helene W80 Germany (GER) DNS
19 102 VENTRIS Lynette W60 Australia (AUS) DNS
36 4053 HLUSKO Liubov W60 Ukraine (UKR) DNS ×
55 547 ARIAS GONZALEZ Trinidad W55 Spain (ESP) DNS ×
57 60 HANCOCK Elizabeth W65 Australia (AUS) DNS

Domtel-Sport © by Pilar(1) 2013-2019  API        0.40113306045532 s.